Av Lars Bergqvist
Turkiske premiärministern Erdogan har varit på besök i Libanon och lovat stöd i händelse av krig med Israel.
I ett land i vars huvudstad den förnämsta platsen heter Martyrtorget efter frihetskämpar som blev avrättade av just turkar kan de kanske tyckas lite underligt med det här stödet. Det verkar bara vara libanesiska armenier som har långt minne.
Än mer anmärkningsvärt är Turkiets dåliga förhållande till Israel. Man kan undra om Erdogans uttalande bara har att göra med retorik, eller om han kommer att sätta handling bakom orden vid ett krig mellan Libanon och Israel, och ett NATO-land går i krig med en av USAs främsta allierade.
Det är en fullständig omsvängning från 90-talet då Turkiet och Israel hade en inofficiell försvarspakt. Israel fick möjlighet att öva i turkiskt luftrum och länderna hade en gemensam fiende i Syrien. Syrien visste att vid oroligheter med Israel skulle Turkiet mycket lätt kunna stänga av landets färskvatten tillgång genom Ataturkdammen.
På så sätt måste man säga att agerandet vid Ship to Gaza var en strategisk blunder av Israel.
@Lars. Det är inget omöjligt scenarie du ställer upp en hypotes/fråga om, även om ett turkiskt stöd vid konflikt Israel och Libanon sannolikt inte skulle vara militära insatser. Vem hade kunnat tro att brittiska flygvapnet och flottan skulle förstöra delar av franska flottan i juli 1940 inom ramen för Operation Catapult?
@Wiseman. Antagligen en strategisk blunder, men också en strategisk beräkning, där man ville demonstrera styrka i regionen. Eller rättare sagt inte ville demonstrera svaghet.
Wiseman, du har en bra blogg, men här spänner du kärran för hästen. Ship to Gaza var inte en utlösande faktor för ett försämrat förhållande mellan Turkiet och Israel. Att Turkiet har en islamistisk regim som har närmat sig Teheran var ju något som hände långt innan Ship to Gaza. Det verkar väl snarast som om hela incidenten ombord på Marvi Marmara (eller vad skeppet nu hette) var något som islamistregimen i Ankara aktivt eftersträvade för att kunna visa sin aktivism mot Israel ?
Anonym: Nej, du har rätt i att det frostiga förhållandet börjat tidigare, men agerandet vid Ship to Gaza och speciellt Mavi Marmara som du nämner, gjorde det omöjligt i Turkiet att argumentera för ett förnyat samarbete med Israel. Hade israelerna avvaktat ytterligare några timmar till fartygen var på israeliskt vatten, hade man haft det lite lättare. Lose-lose situation.