Ålänning - röd general - Stalinoffer

Sammanfattning av Bertil Stjernfelts artikel i KKrVAHT nr 1 2002

På senare tid har det höjts röster för att regeringskansliets bok om förintelsen borde följas av en motsvarande massutgåva om kommunismens illgärningar. Tio år efter balternas frigörelse från Sovjetunionen och hela Europas befrielse från detta imperium finns det skäl att påminna om att ett folks frihet inte är självklar. Viktigt vore därför att svenska skolan förmedlar saklig kunskap om inte bara nazismens utan också kommunismens brott mot mänskligheten.
Den skoningslösa stalinistiska reformpolitikenberäknas ha krävt ca 20 miljoner dödsoffer d v s lika många som senare andra världskriget skulle kosta landet. - På 1930-talet inleddes en våg av utrensningar och likvidationer, som drabbade den politiska och militära eliten. Med alla till buds stående medel skulle Sovjetunionens inre och yttre säkerhet tryggas. Det kommunistiska partiet hade blivit för stort; alla opålitliga och vacklande element måste avlägsnas. Angiveriet sattes i system och räckte inte bevisen så tillverkade man dem. Det hela ledde till ett oinskränkt maktbruk.
Även om denna utrensningsprocess blev känd i Väst föreligger där få fakta om de enskilda fallen. Järnhård censur och sekretess är förklaringen. Därför, måste denna nyutkomna bok hälsas med stor tillfredsställelse. Den dokumenterar ett märkligt och tragiskt människoöde och är ett viktigt belägg för hur verkligheten såg ut i det kommunistiska Sovjet.
Det handlar om en äventyrslysten, begåvad ålänning, av s k god familj, som under sina högskolestudier i Helsingfors rycks med i den ryska revolutionsyran. Efter de rödas nederlag i Finlands frihetskrig 1918 tar han sig över gränsen till Ryssland, där han deltar i de forsatta striderna. Efter antagning som kadett vid den nyinrättade internationella krigsakademien i Moskva går karriären spikrakt uppåt - till general i Röda armén. År 1937 häktas han för kontrarevolutionär verksamhet, dödsdöms men domen mildras till 10 års straffarbete i Sibirien. Tjugo år senare lyckas han få upprättelse men är då nedbruten av sjukdom. Drömmen om att återse den åländska hembygden blev aldrig förverkligad.